Povestea de anul acesta a unui etern derby

Avancronicile si comentariile de pe parcursul saptamanii

Multi au comentat in timpul saptamanii despre derby-ul care urma sa se desfasoare duminica. Unii ca Dinu Gheorghe, Florin Calinescu sau Marian Iancu nu sunt tocmai linistiti si impacati cu faptul ca Steaua-Dinamo este cel mai tare Derby al fotbalului romanesc. Iuliu Muresan ar fi iesit si el sa zica ceva, dar rusinea era prea mare dupa ce CFR Cluj-ul lui Sorin Cartu a pierdut contra unei echipe devastate din Vaslui. Suporterii s-au facut si ei cunoscuti in emisiunile informative de pe la ProTv si Antena 1 pentru violente, torte si petarde pe strazile capitalei.

Meciul si comentariile de dupa

Meciul a fost interesant, desi oarecum haotic in prima repriza. In afara spectacolului din tribune a existat spectacol si pe stadion. Steaua s-a asezat bine, asa cum a facut si cu Sportul saptamana trecuta si a reusit sa-si creeze ocazii. Torje a avut insa cea mai mare ocazie, a respins Tatarusanu.  Un 4-2-3-1, un pic mai aranjat la Steaua, un pic mai dezordonat la Dinamo. Flancul drept de la Dinamo, puternic prin Torje, ajutat uneori de Cristea, flancul stang al Stelei puternic mai ales in faza ofensiva prin Tanase si Latovlevici. Dupa ocazia lui Torje, Bilasco are si el o ocazie, trimite cu capul pe langa. Latovlevici il faulteaza la limita careului pe Torje, Marius Avram acorda galben pentru simulare tinarului dinamovist. Bogdan Stancu deschide scorul cu capul din centrarea lui Bonfim. Peste zece minute, la un corner al lui Dinamo, Apostol face un hent in careu, fara nicio noima. Penalty si 1-1 Adrian Cristea. Peste cateva minute, Torje scapa din marcajul lui Latovlevici, Tatarusanu iese si il faulteaza. Din nou penalty, 2-1 Marius Niculae. A doua repriza aduce doar atacuri seci ale Stelei, fara finalizare, cateva ocazii, Bilasco, Bonfim, Nicolita. Lacatus ii introduce pe Brandan si Kapetanos dar nimic nu se intampla. Dinamo castiga fara sa joace fotbal, Steaua are mari probleme la finalizare, chiar daca jocul combinativ merge perfect in unele momente. Dinamo din primele etape probabil nu ar fi rezistat in fata Stelei, dar probabil ar fi jucat si putin mai ofensiv.